Aalborg

Red Barnet Ungdom Aalborg

Red Barnet Ungdom Aalborg har seks projekter, flere arbejdsgrupper og omkring 80 frivillige. Lokalforeningen beskæftiger sig med projekterne Barnets Ven, MobSquad, Drengeklubben, to grupper, der arbejder med børn på flugt og en lektiecafé. RBU Aalborg arbejder også aktivt for at skabe fællesskab blandt de frivillige ved at afholde arrangementer på tværs af frivilliggrupperne.

 

Projekter

Uddannelse

  • Lektiecafeen på Kærbyskolen

Fritid

  • Barnets Ven
  • Drengeklubben ved Trekanten Bibliotek & Kulturhus. Mandag i ulige uger kl. 16-18

Antimobning

  • MobSquad

Børn på flugt

  • Juniorklubben på Frederikshavn Asylcenter
  • Børneklubben på Brovst Asylcenter

Organisatoriske grupper

  • Kommunikation
  • Event
  • HR
  • Lokalbestyrelsen

Kontakt

Vi kan kontaktes på mail: aalborg@redbarnetungdom.dk eller kontakt de enkelte bestyrelsesmedlemmer enkeltvis.

Lokalbestyrelsen
Formand: Simone Toftegaard Gejl
Ansvarsområder: Overblik både lokalt og nationalt
Tlf: 40405334
E-mail: simone.gejl@redbarnetungdom.dk

Næstformand: Helene Krogsgaard Mikkelsen
Ansvarsområder: Kommunikation, Event & HR
Tlf: 21515162
E-mail: helene.mikkelsen@redbarnetungdom.dk

Kasserer: Sandra Sabah Ayoo Skødt
Ansvarsområde: Lektiecafe
Tlf: 42156029
E-mail: sandra.skoedt@redbarnetungdom.dk

Bestyrelsesmedlem: Jeanette Pedersen
Ansvarsområde: Drengeklubben
E-mail: jeanette.pedersen@redbarnetungdom.dk

Bestyrelsesmedlem: Heidi Selin
Ansvarsområde: MobSquad
E-mail: heidi.selin@redbarnetungdom.dk

Bestyrelsesmedlem: Morten Laubo Rasmussen
Ansvarsområde: Juniorklubben på Frederikshavn Asylcenter & Børneklubben på Brovst Asylcenter
E-mail: morten.laubo@redbarnetungdom.dk

Bestyrelsesmedlem: Saman Khorassani
Ansvarsområde: Barnets Ven
E-mail: saman.khorassani@redbarnetungdom.dk

Menu