Aalborg

Red Barnet Ungdom Aalborg

Red Barnet Ungdom Aalborg har seks projekter, flere arbejdsgrupper og omkring 110 frivillige. Lokalforeningen beskæftiger sig med projekterne Barnets Ven, MobSquad, Drengeklubben, to grupper, der arbejder med børn på flugt og en lektiecafé. RBU Aalborg arbejder også aktivt for at skabe fællesskab blandt de frivillige ved at afholde arrangementer på tværs af frivilliggrupperne.

 

Projekter

Uddannelse

  • Lektiecafeen på Mellervangskolen

Fritid

  • Barnets Ven
  • Drengeklubben ved Trekanten Bibliotek & Kulturhus. Mandag i ulige uger kl. 16-18

Antimobning

  • MobSquad

Børn på flugt

  • Juniorklubben på Frederikshavn Asylcenter
  • Børneklubben på Brovst Asylcenter

Organisatoriske grupper

  • Kommunikation
  • Event
  • HR
  • Lokalbestyrelsen

Kontakt

Vi kan kontaktes på mail: aalborg@redbarnetungdom.dk eller kontakt de enkelte bestyrelsesmedlemmer enkeltvis.

Lokalbestyrelsen
Formand: Simone Toftegaard Gejl
Ansvarsområder: Overblik både lokalt og nationalt
Tlf: 40405334
E-mail: simone.gejl@redbarnetungdom.dk

Næstformand: Sandra Sabah Ayoo Skødt
Ansvarsområde: Kommunikation, Event og HR
Tlf: 42156029
E-mail: sandra.skoedt@redbarnetungdom.dk

Kasserer: Saman Khorassani
Ansvarsområde: Barnets Ven & Lektiecafé
E-mail: saman.khorassani@redbarnetungdom.dk

Bestyrelsesmedlem: Jeanette Pedersen
Ansvarsområde: Drengeklubben
E-mail: jeanette.pedersen@redbarnetungdom.dk

Bestyrelsesmedlem: Heidi Selin
Ansvarsområde: MobSquad
E-mail: heidi.selin@redbarnetungdom.dk

Bestyrelsesmedlem: Morten Laubo Rasmussen
Ansvarsområde: Juniorklubben på Frederikshavn Asylcenter & Børneklubben på Brovst Asylcenter
E-mail: morten.laubo@redbarnetungdom.dk

Menu